‘Diversiteit komt niet vanzelf, het vraagt om keiharde actie’

De KNVB zet een volgende stap voor een diverser personeelsbeleid

De KNVB zet een volgende stap voor een diverser personeelsbeleid
  • Insight
  • 19 dec 2025

De KNVB heeft de ambitie om meer vrouwen door te laten stromen naar leidinggevende en sleutelposities en wil daar de komende jaren gerichter op sturen. Om die ambitie kracht bij te zetten, sloegen Fnaan Woldegiorgis, hoofd Diversiteit & Inclusie bij de KNVB, en Lisanne Ort, HR-expert bij PwC, de handen ineen. De KNVB streeft ernaar om in 2030 dertig procent vrouwen in de directie leidinggevende en sleutelposities te krijgen.

‘De KNVB wil een werkgever zijn waar iedereen gelijk wordt behandeld en gelijke kansen krijgt. Dat begint met inzicht: weten hoe het nu gesteld is met de samenstelling van diversiteit binnen de organisatie, binnen bepaalde functies en waarom dit het geval is. Het goed gebruiken van data helpt ons om die antwoorden te vinden en gewenste verandering te sturen’, aldus Fnaan Woldegiorgis.

‘We trokken geen analyses uit de beschikbare data’

De KNVB vindt het niet alleen belangrijk om op het voetbalveld te laten zien dat diversiteit nodig is om goede resultaten te bereiken. Ook als werkgever wil de voetbalbond divers talent aantrekken om te floreren. Woldegiorgis: ‘Binnen onze organisatie stromen er weinig vrouwen door naar leidinggevende posities. We kennen de cijfers, maar we trokken tot nu toe geen conclusies uit die data en legden geen verbanden. Toen we in de data doken, zagen we dat 25 procent van de groep sollicitanten vrouw is. Dit beperkt de interne doorstroom van vrouwen naar leidinggevende posities. Daar willen we verandering in brengen.’

‘We willen ook mensen van buiten de sportwereld in huis hebben’

De KNVB wil als werkgever meer betekenen dan alleen voetbal. Voetbal wordt ingezet om de wereld een beetje mooier te maken. Dat gebeurt met campagnes en lokale initiatieven, maar dit is bij potentiële werknemers vaak nog onbekend. Woldegiorgis: ‘We zijn als werkgever niet altijd “on top of mind”, zeker buiten de sportwereld of bij mensen met een bi-culturele achtergrond. Dit zijn juist ook mensen die we in huis nodig hebben. Daarom werken we aan één helder werkgeversmerk. Het moet recht doen aan wie we zijn. En het moet aansluiten bij onze missie: bijdragen aan een positieve impact op de maatschappij. Diversiteit komt niet vanzelf, het vraagt om keiharde actie.’

De medewerkersreis als kompas voor inclusief leiderschap

Voordat Lisanne Ort en haar collega's bij PwC aan de slag gingen met acties en interventies, wilden ze eerst goed begrijpen waarom de doorstroom van vrouwen naar leidinggevende functies achterblijft. ‘In plaats van meteen te handelen, kozen we voor een zorgvuldige analyse: wat speelt er écht?  Vanuit dat inzicht kunnen we gerichter en duurzamer verbeteren.’

‘We analyseerden de medewerkersreis, hoe medewerkers van de KNVB de organisatie doorlopen en beleven: van het eerste contact met de organisatie tot het moment van uitstroom. Daarbij hebben we gekeken naar de cruciale momenten die bepalend zijn voor hoe een medewerker de organisatie ervaart, zoals de sollicitatie, onboarding, loopbaanontwikkeling en afscheid. Dit vormde de basis voor het analyseren van instroom, doorstroom en uitstroom, waarbij we gebruikmaakten van zowel kwantitatieve als kwalitatieve data.’

Voor Ort en haar team was dat belangrijke informatie. ‘Het gaat niet alleen om een diversiteit- en inclusievraagstuk, maar ook om het zorgvuldig analyseren en benutten van personeelsdata om patronen en knelpunten zichtbaar te maken.’ Op basis daarvan ontwikkelde Ort samen met haar collega’s een slim personeelsdashboard dat alle gegevens overzichtelijk en visueel inzichtelijk maakt.

De KNVB zet een volgende stap voor een diverser personeelsbeleid

Personeeldashboard om data concreet te maken

Woldegiorgis vindt het belangrijk dat een dergelijk dashboard wordt gebruikt voor sturing in de juiste richting. ‘Data inzichtelijk maken is de eerste stap, want we kunnen het gebrek aan vrouwelijke doorstroom nu hard maken door het personeelsdashboard. Je wilt een leidinggevende in staat stellen om strategische keuzes te maken op basis van de realiteit. Met het dashboard kan de HR-businesspartner straks bij elke afdeling aanschuiven. Zo kan er in gesprek worden gegaan over de stand van zaken: de samenstelling van teams, medewerkerbeleving en in-, door- en uitstroom.

Ort: ‘Op deze manier maken we concreet wat de KNVB morgen kan doen om hun werkgeversmerk efficiënter in te zetten. Zo kunnen ze andere doelgroepen beter bereiken, en de mobiliteit en opvolgingsplanning professionaliseren. Daarnaast wordt er een gestructureerd exitproces ingericht, met duidelijke rollen voor HR en leidinggevenden. Dit helpt om een bredere doelgroep van talenten te bereiken en hen te binden aan de organisatie.’

Vertrouwde samenwerking tussen KNVB en PwC

Voor Ort en Woldegiorgis was het niet de eerste keer dat ze samen aan een project werkten. Woldegiorgis: ‘Tussen 2018 en 2020 ondersteunde PwC ons bij het opzetten van de eerste strategie op diversiteit en inclusie voor onze arbeidsorganisatie. Dankzij de huidige samenwerking met PwC hebben we een stevige basis om het onderwerp verder uit te werken en te integreren binnen onze werkwijze. We willen niet achterover zitten en hopen dat er meer vrouwen in leidinggevende of sleutelposities komen. Daarom willen we datagedreven sturen en daarmee diversiteit structureel verankeren in de organisatie. 

Nieuwsbrief

Meld je aan voor de PwC Update

Contact us

Lisanne Ort

Lisanne Ort

Manager, PwC Netherlands

Tel: +31 (0)63 097 40 36

Volg ons