18/05/22
Voor banken blijft het implementeren van klimaat- en milieurisico's in hun risicomanagement een complex onderwerp. In deze blog gaan PwC-experts Abdellah M’Barki en Julien Linger in op de voortgang van de implementatie bij de Europese banken en hoe ze die kunnen versnellen.
Dat klimaat- en milieurisico’s hoog op de prioriteitenlijst van de Europese Centrale Bank (ECB) staan, is duidelijk sinds de publicatie van zijn ‘Gids inzake klimaat- en milieurisico’s’ in november 2020. De ECB wil dat banken actie ondernemen om klimaat- en milieurisico’s te managen en transparant toe te lichten.
Na de ontvangst van eerdere selfassessments en actieplannen van de belangrijkste instellingen concludeerde de toezichthouder dat de eerste stappen waren gezet, maar dat er nog veel ruimte voor verbetering was. Begin dit jaar heeft de toezichthouder de banken opnieuw gevraagd een vragenlijst in te vullen over hun voortgang op het gebied van klimaat- en milieurisico’s (Thematische Review 2022).
In afwachting van de uitkomsten van deze rondvraag hebben wij al bij enkele significante banken gekeken wat de huidige status van de implementatie is. Daaruit kwam naar voren dat de aandachtsgebieden nog hetzelfde zijn als de conclusies die de ECB eerder trok. Die constateerde vorig jaar dat bijna alle banken die de eerste vragenlijsten invulden, een plan hadden ontwikkeld om hun capabilities voor risicomanagement te versterken. Een meerderheid had belangrijke voortgang geboekt met de integratie van klimaatrisico’s in hun kredietrisicomanagement. Daarnaast zag de ECB tekortkomingen bij interne rapportages, het management van markt- en liquiditeitsrisico’s, en stresstesting.
In onze benchmark viel ons verder op dat veel banken de daadwerkelijke implementatie van de klimaat- en milieurisico’s hebben opgeschoven, zelfs naar 2023. Als het om marktrisico’s gaat, is vijftig procent van de onderzochte banken nog niet begonnen met de implementatie. Zij geven aan daar later dit jaar mee te beginnen.
Volgens ons zijn er drie algemene redenen waarom de implementation bij banken vertraging oploopt:
Om de implementatie van klimaat- en milieurisico’s te versnellen en te voldoen aan de vereisten van de ECB, is het allereerst belangrijk dat banken intern duidelijk maken wie de eigenaar van het proces is. Daarbij is een juiste toon vanuit de top cruciaal. Het management ziet de implementatie vaak als een verplichte exercitie om te voldoen aan regelgeving. Door aan te geven dat ze juist het risicomanagement van de bank verstrekt en daarmee van grote waarde is, kunnen bestuurders de urgentie op de betrokken afdelingen vergroten.
Verder raden we voor het beheersen van klimaat- en milieurisico’s een organisatiebreed upskillingprogramma aan. Omdat meerdere afdelingen moeten samenwerken aan de implementatie, blijft het belangrijk dat alle werknemers een basiskennis hebben van deze risico’s. Gespecialiseerde trainingsmodules helpen betrokken afdelingen hierbij.
Het implementeren van klimaat- en milieurisico's is zeker geen eenvoudige klus. Maar als banken nu geen actie ondernemen, zijn financiële consequenties onvermijdbaar. Bijvoorbeeld door verliezen op tegenpartijen als gevolg van klimaat- en milieurisico’s of een indirecte toeslag op kapitaal via de ‘procedure voor prudentiële toetsing en evaluatie’ (Supervisory Review and Evaluation Process, SREP).
In onze volgende blogs gaan wij dieper in op hoe u de implementatie beter kunt laten verlopen. We belichten onder meer de verwerking van klimaat- en milieurisico’s in liquiditeitrisicomanagement en in het kredietverlenings- en monitoringproces.
Organisaties, ook financiële, krijgen te maken met een tsunami aan regulering rondom ESG-risico’s. Het gaat onder meer om risico’s op het gebied van milieu, maatschappij en governance. Belangrijk is dat uw organisatie hiervoor klaar is. Het is daarom belangrijk dat u deze ESG-regulering tijdig en juist in kaart brengt, beoordeelt en implementeert in uw raamwerk voor risicomanagement. Samen met u zorgen we ervoor dat u aan de vereisten en verwachtingen kunt voldoen van zowel de toezichthouder als de maatschappij.
Een mooie toekomst. Dat is waar veel bedrijven en organisaties naar streven. Hoe kun je het succes van vandaag voortzetten in de wereld van morgen? Hoe kun je...
De cruciale vraagstukken welke financiële instellingen hedendaags tegenkomen hebben invloed op de gehele bedrijfsvoering.
De nieuwe klimaatstresstest van de ECB is voor de meeste banken de eerste in zijn soort. Lees de vijf belangrijkste uitdagingen.