Board of Management

Since 1 July 2018 the Board of Management has seven members. They each have their own individual portfolio with specific focus areas. The allocation of responsibilities among the members of the BoM reflects the BoM’s need to manage and supervise both the various Lines of Service and market segments as well as functional tasks such as Finance, Human Capital, IT, Risk & Quality, Marketing and Corporate Responsibility.

The Chair of the Board of Management (also known as the Territory Senior Partner) is the Company’s sole statutory director, who appoints his or her team in which the other members of the Board of Management are authorised executive directors for their term of office. The Chair of the BoM is appointed by the General Meeting on the basis of a binding proposal from the Supervisory Board. In making its selection proposals, the Supervisory Board also evaluates the candidates that the potential Territory Senior Partner is proposing for his/her team as authorised executive directors.

Ad van Gils

Ad van Gils

Ad van Gils (born 1967) joined one of the legacy firms of PwC as an auditor in 1991 and became partner on 1 July 2002. In 2012 he was appointed to the board of PricewaterhouseCoopers Advisory N.V. From 1 July 2013 up to 1 July 2018, he was an authorized executive director of the Board of Management of PwC.

As authorized executive director, up to 1 October 2016, he was responsible for Advisory and Chair of PricewaterhouseCoopers Advisory N.V. During this period, he was also responsible for the CFO portfolio and, from 1 July 2015, for the COO portfolio. From 1 October 2016 up to 30 June 2018, he was responsible for Assurance and Chair of PricewaterhouseCoopers Accountants N.V.

As of 1 July 2018, Ad is Chair of the Board of Management.

Portfolio as of 1 July 2018:

  • Chair of the Board of Management 
  • Member of Leadership Team of PwC Europe SE
  • Member of the EMEA Leadership Team
  • Member of the PwC Network Strategy Council

Date of appointment: 1 July 2018
Term of office ends: 1 July 2022, eligible for reappointment

Agnes Koops

Agnes Koops-Aukes

Agnes Koops–Aukes (born 1969) joined one of the legacy firms of PwC in 1992 as an auditor and became partner on 1 July 2007. She was appointed to the Board of PricewaterhouseCoopers Accountants N.V. in 2013.

As of 1 July 2018 Agnes is an authorised executive director at the Board of Management, responsible for Assurance and Chair of 

Portfolio as of 1 July 2018:

  • Assurance
  • Member of the EMEA Assurance Leadership Team

Date of appointment: 1 July 2018
Term of office ends: 1 July 2022, eligible for reappointment

External positions:

  • Member of OPAK (Overlegplatform Openbare Accountantskantoren), the consultative platform for public accounting firms
  • Member of the Public Interest Steering Group (NBA)
Jolanda Lamse-Minderhoud

Jolanda Lamse-Minderhoud

Jolanda Lamse–Minderhoud (born 1969) joined one of the legacy firms of PwC as an auditor in 1992 and has been partner since 2006. She was appointed to the board of PricewaterhouseCoopers Accountants N.V. in 2010 and has been an authorised executive director of the Board of Management since 1 July 2013. In her role as executive director, she had various responsibilities, amongst others Human Capital and Diversity.

As of 1 July 2018, Jolanda is CFO/COO and responsible for Quality & Risk for PwC Netherlands.

Portfolio as of 1 July 2018:

  • Chief Financial Officer
  • Chief Operations Officer
  • Quality & Risk
  • Member of Executive Team of PwC Europe SE (Brand, Regulatory & Compliance)

Date of appointment: 1 July 2013
Term of office ends: 1 July 2022, not eligible for reappointment

External position:

  • Member of the Oversight Board of TNO (the Netherlands organisation for Applied Scientific Research)

 

Maarten van de Pol

Maarten van de Pol

Maarten van de Pol (born 1972) joined one of the legacy firms of PwC in 1996 as an auditor and became partner on 1 July 2007. He was appointed to the board of PricewaterhouseCoopers Advisory N.V. in 2013.

As of 1 July 2018, Maarten has been an authorised executive director of the Board of Management, responsible for Advisory and Chair of PricewaterhouseCoopers Advisory N.V. 

Portfolio as of 1 July 2018:

  • Advisory
  • One Deals Leader PwC Europe  

Date of appointment: 1 July 2018
Term of office ends: 1 July 2022, eligible for reappointment

Marc Borggreven

Marc Borggreven

Marc Borggreven (born 1970) started his career in 1997 with one of the legacy firms of PwC. He became a Tax partner on 1 July 2007. In 2015, he was appointed to the board of PricewaterhouseCoopers Belastingadviseurs N.V.

As of 1 July 2018, Marc has been an authorised executive director of the Board of Management, responsible for Human Capital.

Portfolio:

  • Human Capital
  • Member of Executive Team of PwC Europe SE (Human Capital)

Date of appointment: 1 July 2018
Term of office ends: 1 July 2022, eligible for reappointment

External position:

  • Member of the Advisory Board of European Women on Boards.
Marc Diepstraten

Mark Diepstraten

Marc Diepstraten (born 1966) joined one of the legacy firms of PwC in 1990 and became partner on 1 July 2001. He is an international Tax/Transfer Pricing specialist.

As of 1 July 2016, Marc is an authorised executive director of the Board of Management, responsible for Tax & Legal and Chair of PricewaterhouseCoopers Belastingadviseurs N.V.

Portfolio:

  • Tax & Legal
  • EMEA Tax Leader

Date of appointment: 1 July 2016
Term of office ends: 1 July 2022, not eligible for reappointment

Renate de Lange

Renate de Lange-Snijders

Renate de Lange–Snijders (born 1972) joined one of the legacy firms of PwC in 1996 and became partner on 1 July 2008. She is a Tax specialist and advises family owned companies.

As of 1 July 2018, she became an authorized executive director of the Board of Management, responsible for Clients and Markets. 

Portfolio as of 1 July 2018:

  • Clients & Markets
  • Corporate Responsibility (EMEA and the Netherlands)

Date of appointment: 1 July 2018
Term of office ends: 1 July 2022, eligible for reappointment

Contact us

Meint Waterlander

Woordvoerder

Tel: +31 (0)88 792 70 00

Follow us